Dijital nomad (dijital göçebe) nedir, nasıl olunur?
dijital nomad

Muazzam bir manzaranın karşısında kurduğunuz çadırınızın önünde kamp sandalyenizde otururken ateşte pişirdiğiniz çayınızı yudumlarken kuş cıvıltıları eşliğinde dizüstü bilgisayarda işlerinizi yürüttüğünüzü düşünün. Soluk renkli duvarlara sahip kasvetli bir havası olan ofiste değil doğada işinizi yapmak kulağa hoş geliyor değil mi? Siz de dijital nomad yaşam biçimini benimseyerek bu hayali gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı? Gelin dijital nomad kavramına açıklık getirelim.

Türkçede dijital göçebe olarak karşılık bulan dijital nomad kavramı, son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Yaşam tarzı ve iş modeli olarak nitelendirilen dijital nomad, Y kuşağının hayaliyken Z kuşağının gerçeği oldu. Araştırmalara göre 2035 yılına kadar dijital nomad’ların sayısının 1 milyarı aşacağı tahmin ediliyor.

Dijital nomad nedir?

İnternet, akıllı telefon, bulut tabanlı uygulamalar kullanarak lokasyona bağlı olmadan çalışan ve düzenli olarak seyahat eden kişilere digital nomad (dijital göçebe) deniyor. Dijital nomad; uzaktan kurumsal çalışma, serbest çalışma (freelance) ve geleneksel olmayan bir çalışma şekliyle geleneksel pazarlama yapılan girişimcilik şeklinde olabiliyor. Bununla birlikte semtteki kahvecide çalışan kişiler için dijital nomad diyemeyiz. Çünkü dijital nomad nasıl olunur sorusunun cevabı için en önemli koşul seyahat etmek. Dijital nomadlar, sınırları ortadan kaldırıyor. Genellikle web tasarımcıları, blog yazarları gibi dijital içerik üreticileri, sosyal medya yönetimi uzmanları bu yaşam biçimini benimseyebiliyor. Bu kişiler, gittikleri ülkelerde co-working alanlarında, kütüphanelerde ve ortak paylaşımlı ofislerde işlerini yürütüyor.

Dijital nomad olmanın avantajları

Dijital nomad’lar farklı kültürleri, yerel halkları tanıma şansına sahip olarak kendilerini kişisel olarak geliştirme ve dönüştürme imkanına sahip oluyor. Kendi çalışma saatlerini kendileri belirleyebilen dijital göçebeler, internet bağlantısı olan her ortamı iş yerine çevirebiliyor. Gün içerisinde farklı aktiviteler yapabilen bu kişiler kalabalık çalışma ortamlarının stresinden uzak kalıyor. Değişik ülkelerde çalışma şansına sahip oldukları için iletişim ağlarını ve profesyonel çevrelerini genişletebiliyorlar. Dijital göçebe çalışma biçimin en önemli avantajı dijital göçebelerin gittikleri ülkelerdeki dilleri de öğrenebilmeleri ve iletişim kurma yeteneklerini artırabilmeleri. Dijital göçebe çalışmanın aileden uzak kalmak, çoğunluk tatil yaparken çalışmak zorunda kalmak gibi dezavantajları da olabiliyor.

Bu yazımızla birlikte “neden olmasın” dediyseniz Nomadlist gibi dijital göçebelerin oluşturduğu topluluklara katılabilirsiniz. Taşınabilir Hotspot MiFi cihaz, gelişmiş özelliklere sahip bir akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar sayesinde dijital göçebeliğin tüm avantajlarını elde edebilirsiniz. Hiç plan yapmadan yollara düşmek özgür hissetmenizi sağlayacaktır; fakat bütçe planını doğru yapmadığınızda bu özgürlük uzun sürmeyecektir. Seyahat masrafları, otel fiyatları, yemek giderleri gibi masrafları göz önünde bulundurarak bütçe oluşturun. Bilmediğiniz bir ülkede hastalanabileceğiniz ihtimalini de göz önünde bulundurun ve sağlık sigortası yaptırın. 

Dijital göçebelerin en çok rağbet ettikleri ülkeler

İnternet çağının trendi dijital göçebe çalışma biçimini benimseyenler internet bağlantısı olan her yeri ofis haline getirebiliyor. Bununla birlikte bazı ülkeler kültür ve konaklama açısından daha çok tercih ediliyor. İşte o ülkelerden birkaçı:

  • Endonezya:  Güneydoğu Asya’nın en büyük, dünyanın ise en kalabalık dördüncü ülkesi olan Endonezya, doğasıyla ve ekonomik oluşuyla dijital göçebeleri cezbediyor. son yılların en popüler dijital göçebe destinasyonları arasında bulunan Endonezya, hızlı internet, kolektif çalışma ortamları ve yoğun network gibi olanaklarıyla öne çıkıyor.
  • Amerika:  Silikon Vadisi nedeniyle özellikle teknoloji alanında çalışanlar Amerika’yı tercih ediyor. Çok sayıda insanla network kurulabilen San Diego, eğlence mekânları ve Silikon Vadisi’ne yakın konumu sayesinde dijital göçebelerin gözdesi durumunda.
  • Almanya: Çok kültürlü bir başkente sahip olan Almanya, uygun fiyatlı barınma ve ulaşım olanaklarıyla dikkat çekiyor. Berlin, hızlı internet bağlantısı ve kolektif çalışma alanları sunan mekanlarıyla dijital göçebelerin ilk tercihi oluyor.
  • Tayland: Köklü kültürü ve dost canlısı halkıyla bilinen Tayland’da yaşamın yavaş aktığı Chiang Mai dijital nomad’ların rotası oluyor. Bangkok da cazip sokak yemekleri ve düşük maliyetli konforlu konaklama olanağıyla öne çıkıyor.
  • Portekiz: Dijital nomad’ların Avrupa’da en çok rağbet ettiği ülkelerden biri Portekiz. Kültür kenti Lizbon, mükemmel internet ağıyla öne çıkıyor.
  • Dijital nomad Türkiye de de geçerli olabiliyor. Avrupa’ya yakın konumu ve birden fazla havalimanı sayesinde dijital nomad’ların tercihi olan İstanbul, kültürel zenginliğiyle dikkat çekiyor. Eğlence hayatı da İstanbul’u dijital nomad’lar için alternatif kent haline getiriyor.