6 adımda sosyal medya içerik planı hazırlama
sosyal medya içerik planı

Sosyal medya hesaplarını sistemli bir şekilde kullanmak ve sosyal medya pazarlaması avantajları elde edebilmek sosyal medya içerik planı hazırlanmasını gerektiriyor. Bu planı 30 günlük olacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Sosyal medya içerik planı hazırlarken sosyal ağ seçiminden içeriğin zamanlamasına pek çok noktada özenli olmak gerekiyor.

Araştırmalar sosyal medyanın geleneksel pazarlama aktivitelerinden 10 kat daha etkili olduğunu gösteriyor. Bu da pazarlamacılar için sosyal medya pazarlaması çalışmalarını zorunlu kılıyor. Müşteri Edinme Maliyetini (Customer Acquisition Cost, CAC) düşük tutma konusunda önemli bir katkı sağlayabilen sosyal medya pazarlaması, bir plan doğrultusunda gerçekleştirildiğinde amacına ulaşabiliyor.

1. Hedefi öğrenin

Bazı markalar yalnızca hedef kitleyle iletişimini sürdürmek bazı markalarsa doğrudan satışa yönlendirmek için sosyal medya pazarlaması kullanıyor. Markanın stratejisi doğrultusunda plan oluşturmak asıl hedefe ulaşmayı sağlayacaktır. İçerik planlamasını yapmadan önce hedefin ne olduğunun bilinmesi içerik yoğunluğuna karar vermede de etkili oluyor. Örneğin markanın yüksek satış beklentisi varsa günde 3 adet paylaşım yapmayı gerektirirken amacı yalnızca takipçisini eğlendirmek olan marka haftada 4 ya da 5 adet içerik girişi yapmayı gerektirebiliyor.

2. Rakipleri analiz edin

Rakiplerin ne yaptığını, hangi konuya nasıl yaklaştığını bilmelisiniz. Video içerikler büyük ilgi görüyorken yalnızca görsellerle iletişim kurmaya çalışmak veya inografikler ilgi görürken kısa videolar paylaşmak doğru yolda olmadığınızı gösterir.

3. Özel günlere önem verin

Markalar özel günleri kutlama eğiliminde olsa da her özen günün kutlanması gerekmeyebiliyor. Örneğin anne-çocuk alanında erkek takipçi az olduğunda Babalar Günü’nü kutlamaya gerek olmayacaktır. Özel günleri kutlarken içerik dağılımını dengeli yapmaya da özen göstermelisiniz.

4. Brifi doğru verin veya uygulayın

Sosyal medya içerik planı hazırlanmasında içeriği doğru aktarabilmek, brifi doğru anlatabilmekten ve anlayabilmekten geçiyor. Örneğin bir görsel brifinde içeriğin hangi hangi sosyal ağda paylaşılacağı, içeriğin etkileşim hedefiyle mi satın almayı teşvik hedefiyle mi pazarlanacağı, içerikte marka sloganı veya logosu gibi olmazsa olmazların, teslim tarihinin mutlaka yer alması gerekiyor.

5. İçeriklere eleştirel bakın

Bir içerik üreticisi için en kötü durumlardan biri markanın dilbilgisi eleştirisiyle gelmesi. Böyle bir durumu yaşamamak için içerikleri son defa okuyup eleştirel bir gözle bakması gerekiyor.

6. İçerikleri zamanlayın

Facebook ve Twitter içeriklerin zamanlanmasına izin veriyor. Instagram üçüncü parti araçlarla zamanlama yapılmasına izin veriyor. İçerikleri manuel girmek yerine zamanlama yapmak içeriklerin paylaşımının zaman kaybı yaratmasını engelliyor.

Sosyal medya içerik planı hazırlama

Sosyal medyanın gücünden yararlanmak için kendinizi okuyucu yerine koyun ve içinize sinmeyen bir içeriği markaya sunmaktan kaçının. Bu sayede doğru zamanda doğru yerde ve zamanda doğru kişilere ulaşabilirsiniz.